NTP-SZKOLL-19-0034
KEReSZteződések
Felzárkóztatás és tehetségsegítés a Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégiumban
A pályázati program keretében a Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégium hallgatóinak tehetségsegítése, továbbá a környezet érzékenyítése folyt. Ezt szolgálták a kurzusok, a társadalmi felelősségvállalást elősegítő közösségi tevékenység, a debreceni konferencián való részvétel, illetve a vitaestek.
A 15-15 órás Az elfogadás pedagógiája kurzuson először az előítéletek születését próbáltuk megfejteni: miért, mikor, milyen körülmények között, tapasztalati úton vagy „hallomások” útján születnek az előítéleteink. Ezek leküzdéshez drámapedagógiai eszközöket, elsősorban szerepjátékokat alkalmaztunk. Az elfogadás témakörében olyan videókat néztünk meg, amelyben a résztvevők egy-egy előítélettel, illetve annak alaptalanságával szembesültek. A kurzus végén elkészítették közösen a hallgatók Tanulságok Táblázatát. A pedagógia témakörében a hallgatókkal az iskolában, a gyerekek és a pedagógusok körében megjelenő előítéletesség, előítéletes viselkedésformák megjelenését, születését és lehetséges okait.
Az elfogadás pedagógiája 2. szakszeminárium első részében előadás keretében az alapfogalmak tisztázására került sor: interkulturális-, multikultuirális nevelés, integráció, szegregáció, inklúzió. Ezt követően olyan játékok megismerésére, eljátszására került sor, amely az oktatási intézményekben gyerekekkel is játszható és a megismerést, az elfogadást segítik. Mindegyik játékot reflexió követte.
A foglalkozások következő részében multikulturális tartalmú gyermekmesékkel ismerkedtünk meg, ezt követően csoportmunka keretében a hallgatók az általuk választott korcsoportnak mesefeldolgozás tervet készítettek. Végül minden csoport készített egy érzékenyítő projekttervet, amely az elfogadó szemléletmód kialakulását segíti.
A társadalmi felelősségvállalást elősegítő közösségi tevékenység keretében a kaposvári roma szakkollégium 2020. február 5-én az egyetem campusán a pécsi Gandhi Gimnázium tanulóival ismertette meg a kaposvári képzési lehetőségeket és a roma szakkollégium nyújtotta szolgáltatásokat. Az egész napos rendezvény keretében sor került prezentációs bemutatóra, vetélkedőkre, közös étkezésre, campus vizitre.
A Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégium a debreceni Wáli István Református Cigány Szakkollégium meghívására egy két napos konferencián vett részt 2020. október 8. és 10. között. A konferencián bemutatkoztak a szakkollégiumok kutatói, megismerték egymás tudományos tevékenységét. Ezen túl a szakkollégiumok „jó gyakorlatai” is terítékre kerültek, s a tartalmas konferencia minden hallgatót tovább inspirált az aktív szakkollégiumi munkára.
A vitaestek célja az volt, hogy egy-egy szakember előadása nyomán a szakkollégisták aktívan kapcsolódjanak be egy-egy téma megtárgyalásába, ütköztessék véleményüket, ezáltal még jobban megismerve a vonatkozó témákat és egymást is. Az első vitaesten Iváncsik Réka, a Pedagógiai Kar oktatója mutatta be azokat a módszereket, amelyek a Szent István Egyetem kaposvári campusa tud biztosítani hátrányos helyzetű és/vagy roma tanulók számára. A bemutatón sor került állatasszisztált módszerek bemutatására. A vitaesten képviseltette magát a nyíregyházi evangélikus roma szakkollégium is, külön jelentőséget biztosítva az esemény számára.
A második vitaesten Rónai Gábor, a Pedagógiai Kar oktatója és a roma szakkollégium mentora bemutatta, hogy miképpen működik a Somogy megyei Nemesdéden a hátrányos helyzetű roma tanulók tehetségsegítése. A vitaesten megbeszélésre kerültek a hátrányos helyzetű, és/vagy roma tanulók tehetségsegítésének kérdései.
Egy másik, közösségi program keretében a Somogy megyei Nemesdéden, Véssey Mihály Általános Iskola tagiskolájában a roma szakkollégisták először megismerkedtek a hátrányos helyzetű régió elemeivel, a tagiskola adottságaival. Ezt követően délutáni foglalkozás formájában a tanulókkal végeztek játékos tevékenységeket.
7400 Kaposvár, Guba Sándor u. 40. | Pf.: 16. | Tel.: 82/505-800, 82/505-900 | Fax: 82/505-896
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk.