A Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégium a „Felsőoktatás és roma identitás” elnevezésű (NTP-SZKOLL-17-0018 azonosító számú) pályázat keretében többféle tevékenység révén segítette tagjai tehetségének kibontakoztatását és a roma identitás erősítését.
Az „Előítéletek, elfogadás, pedagógia” két féléves kurzuson a hallgatók megismerkedtek az elfogadás fontosságával A szemináriumok anyaga a címben szereplő három kulcsszó köré épült: Előítéletek, elfogadás, pedagógia. Az előítéletek témakörében a hallgatók előadást hal-lottak az előítéletek szakirodalmából. A megismert fogalmakat és nézőpontokat gyakorlati feladatokban kellett alkalmazniuk. Megbeszélésre kerültek a sztereotípiák, az előítéletesség fajtái, az előítéletek megjelenési formái. Az elfogadás témakörében minden hallgatónak egy-egy előítéletekkel küzdő szereplő bőrébe bújva kellett végiggondolnia, megneveznie, és mások számára is átélhetővé tennie azokat a szituációkat és érzéseket, melyeket az előítélet kiválthat. A pedagógia témakörében a hallgatók irodalmi szöveget (regényt) dolgoztak fel, amelynek aktualitását a főszereplőt érő iskolai abúzus témája adta.
Félévente egy-egy nyilvános vitaestet rendezett a Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégium. A vitaesteken egy meghívott szakember előadására, majd ezt követően egy oktató (moderátor) vezetésével zajló beszélgetésre, vitára került sor, ahol a hallgatók hozzászólhattak a kisebbségi léttel foglalkozó szakember előadásaihoz.
A program keretében félévente két-két egész napos foglalkozást is tartottunk, ahol szakembe-rek vezetésével egy-egy konkrét terület került több szempontú feldolgozásra (a társadalmi beil-leszkedés, a kulturális szokások, a művészeti tradíció kérdései). A feldolgozás része volt önálló alkotások elkészítése is.
A projekt időtartama alatt a Kaposvári Egyetem Roma Szakkollégium részt vett egy országos hatókörű, a Jezsuita Roma Szakkollégium által Budapesten rendezett konferencián, ahol a hallgatók bemutathatták egymásnak kutatásaikat.
A program része volt egy olyan szakmai nap Gyulajon, ahol a roma mesterségek napja alkal-mából a roma szakkollégisták művészeti és egyéb szabadidős tevékenységek révén részben elmélyítették az összetartozás érzését, részben pedig megismertették a szakkollégium lehetősé-geivel a pedagógusokat és a tanulókat.
A pályázat megvalósításának befejezéséig létrejött egy olyan időszakos kiadvány "Felsőokta-tás és roma identitás" címmel, amely összegzi a pályázat megvalósítása során elért eredménye-ket, dokumentálja az eseményeket. A kiadvány tartalmazza azokat a jó gyakorlatokat, amelye-ket a roma szakkollégisták megismertek, elsajátítottak. Sok képpel igyekszik közelebb hozni az olvasóhoz a pályázat során elért eredményeket.
Kaposvár, 2018. július 09.
Dr. habil Kovács Zoltán
egyetemi docens
KERSZ igazgató
7400 Kaposvár, Guba Sándor u. 40. | Pf.: 16. | Tel.: 82/505-800, 82/505-900 | Fax: 82/505-896
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk.