Projekt címe: „Agrár- és élelmiszeripari Tudás-Park kialakítása a Kaposvári Egyetemen, a regionális élelmiszeripar biológiai- és technológiai alapjainak javítása, valamint az élelmiszergazdaság stratégiai partnereinek hatékonyabb együttműködése érdekében”
A projekt időtartama: .2015.02.16-2015.10.31
A megvalósulás helyszíne:
- Főpályázó részéről: Kaposvári Egyetem 7400 Kaposvár, Guba Sándor u. 40.
- Konzorciumi tag részéről: Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzat 7400 Kaposvár, Kossuth tér 1.
Projekt költségvetése:
Összköltségvetés: 363 020 500Ft
Kaposvári Egyetem költségvetése: 253 287 000Ft
Kaposvár Megyei Jogú Város költségvetése: 109 733 500Ft
Projektmenedzsment:
- Projektvezető:
- 2015.02.16-2015.06.30: Dr. Szabó-Szentgróti Gábor
- 2015.06.01-től Légrádi Zsolt
- Pénzügyi vezető: Bársonyné Kisari Tímea
- Szakmai vezető: Prof.Dr. Tossenberger János
Szakmai megvalósítók: .
Agrár- és Környezettudományi Kar oktatói, kutatói
Gazdaságtudományi Kar oktatói, kutatói
Agrárközpont munkatársai
Egyetemi Könyvtár munkatársai
Informatikai Igazgatóság munkatársai
A PROJEKT CÉLJA/A PROJEKT RÖVID SZAKMAI TARTALMA:
(min 1 -1,5 oldal)
A város és a térség stratégiai dokumentumaival, valamint a nemzetgazdasági célokkal összhangban a projekt általános célja az élelmiszeripar ágazati innováció területén Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata (mint állami-önkormányzati intézmény), a Kaposvári Egyetem (mint felsőoktatási-kutatási intézmény) és a vállalatok együttműködésén alapuló hármas egység (triple helix) modell elterjesztése, illetve annak kiterjesztése a civil szereplők (kereskedelmi és ipar-, valamint agrárkamara) bevonásával a négyes egység (quadruple helix) modellre.
A projektjavaslat stratégiai célja a felsőoktatási intézmények képzési és kutatási portfóliójának a hazai gazdaság szerkezetéhez való igazítása, a helyi és regionális gazdasággal való együttműködésének erősítése a tudástranszfer, tudásmenedzsment szerepének megerősítésével.
A Kaposvári Egyetem kiterjedt nemzetközi kapcsolathálóval rendelkezik, amelyet a tanszékek, illetve a Nemzetközi Titkárság koordinál. Jelen projekttel összefüggésben a konzorcium további kitekintési lehetőséget kap Horizon 2020, Central Europe és Duna Régió Projektek kapcsán. A kutatói kedvet a projekt keretében konferenciákkal, külföldi tanulmányutakkal ösztönözzük, illetve erősítjük az eddig meglévő kapcsolatokat.
A projekt operatív céljai:
- A Kaposvári Egyetem és külső partnerei együttműködéseinek stratégiai megalapozása
- A Kaposvári Egyetem képzési és kutatási kompetenciájáról, innovációs kapacitásairól, fejlődési lehetőségéről kompetencia térkép kialakítása, fejlesztése, frissítése.
- Stratégiai célok és irányok, valamint ehhez kapcsolódó eszközök kijelölése annak érdekében, hogy a Kaposvári Egyetem képzési, kutatási portfóliója illeszkedjen a gazdaságpolitikai célokhoz és a helyi és regionális gazdasággal való együttműködés erősítéséhez.
- A tudástranszfer szolgáltatások és K+F+I szolgáltatások kialakítása, fejlesztése, bővítése, módszertani megalapozása
- A Kaposvári Egyetem szerepének növelése a tudástranszfer és tudásmenedzsment szolgáltatások terén, különös tekintettel a regionális, térségi gazdaságra és azok fejlesztési fókuszaira.
- A főállású oktatók, kutatók és hallgatók szerepének előmozdítása a tudástranszfer és tudásmenedzsment szolgáltatásokban (szakmai tapasztalat és gyakorlat megszerzése).
- A Kaposvári Egyetemen intézmény-szervezési, működési, gazdálkodási és módszertani megoldások keresése.
- Az új tudományos eredmények hasznosítási tervének kidolgozása.
- Eszközök fejlesztése a felsőoktatási intézmények tudástranszfer és tudásmenedzsment, K+F+I szolgáltatási szerepkörének erősítése érdekében.
- A helyi gazdasági szereplők és az érdekelt beszállítói láncok résztvevőinek kutatási, technológiai, mérési és modellezései szolgáltatási igényei becsatornázása a Kaposvári Egyetem kutatási és szolgáltatási portfóliójába.
- A térség gazdasági szempontjából kiemelt kutatási területei minőségi fejlesztésének előkészítése, monitoring és értékelési rendszerének kialakítása
- Kiemelt, az élelmiszergazdaság fejlődését/fejlesztését szolgáló kutatási projektek definiálása, ill. kidolgozása.
- Az intézményi kapcsolatrendszer fejlesztése
- A hármas egység, a triple helix modell (Kaposvári Egyetem, Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, agár-élelmiszeripari vállalkozások) elterjesztése, illetve annak kiterjesztése a civil szereplők (pl: érdekképviseleti szervek, egyéb non-profit szervezetek) bevonásával a négyes egység, a quadruple helix modellre az innováció területén.
- A Kaposvári Egyetem – tudás- és technológiatranszfer tevékenységével szervezett – kapcsolatának és együttműködési potenciáljának erősítése a gazdasági szereplőkkel a régiókban, beleértve új típusú (képzési, kutatási) együttműködések feltételrendszerének kialakítását.
- A tervezett duális képzés (BSc) részleteinek és az új (gyakorlati) modulok részletes tantervének kidolgozása.
- Az alapkutatási és az alkalmazott kutatási kapacitások és szolgáltatások, valamint a potenciális igénybevevők közötti kapcsolat és információ csere erősítése.
A szereplők közötti kommunikáció és tudásátadás létrejöttének érdekében az Egyetem, az Önkormányzat és a helyi gazdaság között fennálló kapcsolat és kommunikáció fejlesztése, erősítése, annak érdekében, hogy a vállalkozások felismerjék az innovációs szolgáltatásokban rejlő lehetőségeket.
- Az élelmiszergazdasághoz kapcsolódó tudományos konferenciák szervezése, ill. látogatása, és hallgatói szakmai versenyek lebonyolítása, látogatásának elősegítése.
A helyi gazdasági szereplők és az érdekelt beszállítói láncok résztvevőinek képzési, valamint szakember utánpótlásra és átképzésre vonatkozó igényeinek becsatornázása a felsőoktatási intézmények képzési portfóliójába.
A fenti célok mindegyike elősegíti tudományos oldalról felvetett problémák a gazdasági életből való gyors visszacsatolását, az agrár-élelmiszeripar innovációs tevékenységének erősítését és hatékonyabbá tételét, amely mind a hazai piaci igények megfelelő kiszolgálását, mind az export piacok bővülését, valamint a versenyképesség növekedését is eredményezik.
A projekt megvalósítása során elvégzett tevékenységek hozzájárulnak az intézményi K+F+I menedzsment és technológiai transzfer folyamatok fejlesztéséhez.